W dzisiejszym wpisie, mam zaszczyt przedstawić Państwu jedno z najczęściej używanych narzędzi SEO, które wykorzystywane jest podczas analizy profilu linków. Wiele osób używa je podczas analizy linków stron, które otrzymały filtr ręczny lub algorytmiczny. Program znacząco pozwala zaoszczędzić czas, a tym samym przyśpiesza identyfikacje linków o bardzo niskiej wartości. SEO-Odkurzacz, można także wykorzystać do analizy profilu linków swojej konkurencji. Narzędzie to jest świetną alternatywą wielu płatnych narzędzi Online, które oferują abonamentową usługę analizy profilu linków. Cały artykuł opiszę w oparciu o analizę jednego z moich katalogów. Każda zakładka programu jest bardzo dobrze opisana, więc nie powinien on stanowić dla większości problemu.

Główny ekran programu:

SEO odkurzacz - ekran głównyW tej sekcji definiujemy domenę do analizy oraz wklejamy lub importujemy z narzędzi dla Webmasterów linki do analizy. Ponadto mamy możliwość Usunięcia z listy (linków oraz domeny), które dodaliśmy już do pliku disavow. Przydaję się to w przypadku, gdy po pewnym czasie dokonujemy ponownej analizy linków.

Ustawienia analizy

SEO-Odkurzacz i ustawienia analizy linkówW miejscu tym, definiujemy jakie informacje nas interesują w trakcie analizy linków. Przy dużej ilości linków do analizy, radzę zaopatrzyć się w PROXY, bo inaczej analiza może potrwać nawet cały dzień ;).

Pobieranie informacji o linkach

Zakładka w której program pobiera informacje o linkach

W miejscu tym program dokonuje analizy linków. Możesz tu sprawdzić postęp analizy, sprawdzić ile adresów proxy zostaje wykorzystywanych, spalonych itd.

Profil linków

Zakładka Profil linków została podzielona na 3 sekcje: Anchory, Geolokalizacja i języki oraz Strony na których znaleziono linki.

Profil linków - zestawienie anchorówW prawej części, gdzie mamy rozkład podstron i anchorów, klikając dwukrotnie na daną podstronę zobaczymy w nowym oknie pełną listę anchorów, która prowadzi do niej oraz ilość użycia danego słowa.

Szczegółowy podgląd anchorów dla danej podstronyGeolokalizacja i język

Znajdziesz tu informacje na temat ilości linków z poszczególnych domen, Geolokalizacji IP, Języka stron z linkami, Klas adresowych czy też Domen TLD.

geolokalizacja i ilość linków z domenStrony na których znaleziono linki

 Rozkład linków według otoczenia, skryptu, page rank i domeny w indeksieZakładka ta zawiera informacje na temat otoczenia linku, skryptu strony na której pojawia się link, PageRank domeny, gdzie znajduje się link.

Szczegóły

Program wykorzystuje reguły oceniające jakość poszczególnych linków, widoczne są one w kolumnie Rules. Każdy podejrzany link, kolorowany jest na czerwono. Po kliknięciu w dany link, poniżej otrzymamy wynik reguł, które go dotyczą.

Szczegóły linkówW górnej części mamy szereg pól i opcji, które pozwolą nam na filtrację danych.

Klikając prawym przyciskiem myszy, możemy w prosty sposób oznaczyć wszystkie linki w domenie jako złe, dodać komentarz do linku, dodać lub usunąć domenę jako bezpieczną. Wszystko to ułatwi nam stworzenie pliku disavow czy też przyda się w przypadku ręcznego filtra.

Oznaczanie linków WWWRaporty

Oznaczając na bieżąco domeny, linki możemy w prosty sposób wygenerować sobie raport z poziomu programu, który możemy potem wykorzystać w odpowiedni sposób np. jako wcześniej wspomniany plik disavow.

Raport disavow z poziomu programu

Pozostałe informacje

Na stronie programu SEO-Odkurzacz można znaleźć dodatkowe informacje na temat narzędzia, dodatkową instrukcję obsługi: http://www.nanomedia.pl/wp-content/downloads/seo_odkurzacz/instrukcja.pdf, czy też wersje demo.

* Pamiętaj aby podczas korzystania z programu kierować się także swoim doświadczeniem, itd. Nie zawsze oznaczony link musi być zły.

Wersja Demo:

Przed zakupem można pobrać wersję demo: http://www.nanomedia.pl/wp-content/downloads/seo_odkurzacz/seo_odkurzacz.zip
Wersja ta posiada ograniczenia, pozwala na analizę linków umieszczonych na stronach w domenach zaczynających się na literę „a”.

Przykład:

Analizując poniższą listę linków:

http://aniaakatalog.pl/mojwpisdokatalogu.html
http://winiarrokatalog.pl/wpiswkatlaogu-winiar.html
http://andreas-cat.pl/moj-seo-wpis.html

Program przeanalizuje jedynie 2 linki, te z domen: aniaakatalog.pl oraz andreas-cat.pl. Całość bardzo dobrze wytłumaczona jest w instrukcji, której link znajduje się wyżej.

Nowa wersja programu 2.0

[youtube id=”0S5KdjNTsts” mode=”normal” align=”center”]