Nowy WordPress 3.0 już jest!

Ostatnio pojawiła się, bardzo oczekiwana przez wielu użytkowników WordPressa,  nowa wersja o numerze 3.0 – która bardzo różni się od wcześniejszych wersji. Można powiedzieć, że jest to spory krok podjęty w rozwoju tego skryptu. Thelonious – to właśnie tak zostało nazwane nowe ,,trzynaste’’ wydanie WordPressa. Nad tym projektem pracowało 218 osób przez ponad połowę roku, czego rezultaty możecie zobaczyć tutaj. W skrypcie zostało wprowadzonych 1217 poprawek błędów oraz usprawnień. Ważnym oraz bardzo istotnym elementem, który został wprowadzony do Nowego WordPressa to multi-site, które pozwala na stworzenie nawet miliona blogów za pomocą 1 instalacji WP (Narzędzie idealne dla osób, które tworzą tematyczne zaplecza lub tych, którzy lubią tworzyć różne tematyczne strony). Skończą się denerwujące problemy z dużą ilością haseł oraz loginów do blogów, które posiadamy, gdyż od teraz będziemy zarządzać wszystkimi z 1 konta. Również bardzo dobrą poprawką jest możliwość wykonywania masowych aktualizacji wtyczek z jednego miejsca. Od teraz można aktualizować nawet do 15 wtyczek jednocześnie, co często stawało się bardzo uciążliwe dla niektórych osób, gdy przyszło ręcznie aktualizować 30 wtyczek.

Wprowadzono wiele nowych opcji tj. custom menu, która pozwoli nam na budowanie własnego menu w naszym blogu. Opcja ta może przynieść wiele trudności dla osób, które mniej potrafią się obsługiwać komputerem i narzędziami tego typu, lecz mam nadzieję, że większości fanom to nie przyniesie żadnych problemów.

Czy aktualizacja do najnowszej wersji będzie przebiegać bezproblemowo?
W moim przypadku, gdy aktualizowałem około 8 blogów, mogę powiedzieć, że wszystko przebiegło bez najmniejszych problemów. Tymczasowo nawet nie spotkałem się z błędami kompatybilności z wtyczkami jakie posiadałem w starszej wersji. Nie mniej jednak większość popularnych wtyczek z biegiem tygodnia lub miesiąca zostanie przystosowanych do wersji 3.0 by całkowicie nie było z nimi problemu. Jeśli ktoś instalował nowego WP lub ma problem z aktualizacją to zapraszam do wypowiedzi w komentarzach. Z chęcią postaram się odpowiedzieć lub pomóc w rozwiązaniu tego problemu.